Leave a comment

Antalya Limanı için demiryolu şart

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, yeterince kullanılmadığı tespitinde bulunduğu Antalya Limanı’nın daha işlevsel hale getirilebilmesi için demiryolu şart olduğunu söyledi.

“Bütün kent halkı demiryolu için ısrar edin.” diyen Arkas, “Şüphesiz pahalı bir yatırım. O yüzden ısrarınızı daha da artırın. Demiryolu hem Antalya’ya hem de limana değer katar.” değerlendirmesinde bulundu.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ANSİAD) 18. olağan toplantısına misafir olan Arkas, ‘Türkiye’de Lojistik Sektörü ve Antalya Limanı’ konulu konuşma yaptı. Antalya’nın yaş sebze ve meyve ihracatında mutlaka deniz yolunun kullanılması gerektiğini vurgulayan Arkas, “Havalimanın varsa uçak olur, uçak varsa yolcu olur. Hiç bir firma ‘siz yolcuyu bulun ben uçak göndereyim’ diyemez. Aynı şekilde gemi yükü çağırır, yük gemiyi getiremez. Madem deniziniz var kullanın. Antalya’yı bu yolla dünyaya bağlamak lazım.” tavsiyesinde bulundu. Konteynır gönderdikleri Gemlik Limanı’nın bugün İzmir Limanı’nı geçecek hale geldiğini anlatan Arkas, “Rusya Antalya’dan yaş meyve ve sebze alıyor. ‘Narenciyeyi neyle gönderiyorsunuz?’ dedim, kamyonlarla gönderiyorlar. Mısır konteynır şartı istedi. Rusya’da istiyor. Bu hafta Rusya’ya 65 konteynır yüklemeye başladık. Her biri 20 ton. Maliyet çıkarıldı, her bir konteynırla taşıma, kamyona göre 2 bin dolar daha ucuz.” şeklinde konuştu. “Ürün karayolundan daha sağlıklı gidiyor.” diyen Arkas, “Kesme çiçek ve narenciye için gerekirse frigofirik soğutmalı konteynırlarımız da var. İhracatta başarının, dış ülkeye açılmanın yolu bu. O yüzden gelin birlikte çalışalım. Ben istiyorum. Birbirimize destek olup başaralım.” ifadelerini kullandı.

Antalya’da gezilecek birçok yer bulunduğuna işaret eden Arkas, limanın yük taşımacılığının yanı sıra kurvaziyer turizmi için de kullanılabileceğini, bunu için yatırıma ihtiyaç olduğunu belirterek, “Yapın yatırımı, birkaç burada kalacak ve bölgeyi gezecek turist kendiliğinden gelir.” dedi.

ANSİAD Başkanı Ergin Civan da toplantı öncesi konuşmacı Lucien Arkas ile yaptığı sohbette misafirinin “Lojistik sektörü büyüdüğü için dünya globalleşti” tespitinde bulunduğunu aktararak, Türkiye’nin geleceğinde limanların önemini vurguladı. Antalya Limanı’nın diğerlerinden farklı olarak hem turizm hem de ticaret açısından önem taşıdığını belirten Civan, “Mersin ve İzmir limanları arasında ayrı bir değeri olan Antalya Limanı’nın daha rantabl çalışabilmesi için tren yolu gerekiyor.” diye konuştu.

Kaynak : ZAMAN

Advertisements

0 comments on “Antalya Limanı için demiryolu şart

  1. […] Antalya Limanı için demiryolu şartArkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, yeterince kullanılmadığı tespitinde bulunduğu Antalya Limanı’nın daha işlevsel hale getirilebilmesi için demiryolu şart olduğunu söyledi. “Bütün kent halkı demiryolu için ısrar edin.” diyen Arkas, “Şüphesiz pahalı bir yatırım. O yüzden ısrarınızı… […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: