Leave a comment

" Geçmişten Günümüze Demiryolu Maceramız " Konferansı

” Geçmişten Günümüze Demiryolu Maceramız ” Konferansı

Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Arif Kolay: Demiryolu nun şehre ulaşmasıyla Eskişehir bir cazibe merkezi haline gelmiştir”
Türk Ocakları Eskişehir Şubesi tarafından,  Geçmişten Günümüze Demiryolu Maceramız konulu konferans düzenlendi.

Türk Ocakları Eskişehir Şubesi’nden yapılan açıklamada, Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Arif Kolay’ın, demiryollarının tarihine ilişkin bilgilendirmelerde bulunduğu kaydedildi.

Demiryollarının Eskişehir iline olan katkılarını anlatan Kolay, şu ifadeleri kullandı:

“İstanbul-Bağdat Demiryolu güzergahında yer alan ilimize ilk tren 1894 yılında ulaştı. İstanbul’dan sabah saatlerinde yola çıkan bir tren Eskişehir’e ulaştığında daha ileriye gitmemekte ve yolcular geceyi Eskişehir’deki otellerde geçirmekteydi. Geceyi Eskişehir’de geçiren trenlerin yolculuk esnasında ortaya çıkan bakım onarım ihtiyaçlarını karşılamak üzere Alman teknisyenlerin tavsiyesi ile Eskişehir’de bir cer atölyesi yapılmasına karar verilmiş ve bu günümüzdeki Tülomsaş tesislerinin de nüvesini oluşturmuştur. Demiryolu nun şehre ulaşmasının ardından şehrin çehresi radikal bir şekilde değişmiş ve bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Demiryolu nun nakil imkanlarına yapmış olduğu katkı sebebiyle müteakip süreçte gerçekleşen göçlerde yeni muhacir köyleri oluşarak şehrin nüfusu hızla artmıştır.

Kaynak : www.haberciniz.biz

Advertisements

0 comments on “" Geçmişten Günümüze Demiryolu Maceramız " Konferansı

  1. […] ” Geçmişten Günümüze Demiryolu Maceramız ” Konferansı” Geçmişten Günümüze Demiryolu Maceramız ” Konferansı Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Arif Kolay: Demiryolu nun şehre ulaşmasıyla Eskişehir bir cazibe merkezi haline gelmiştir” Türk Ocakları Eskişehir Şubesi tarafından,  Geçmişten Günümüze Demiryolu Mac… […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: