Leave a comment

Edirne’de tramvay ve hafif raylı sistemler düşünülmeli

Edirne’de tramvay ve hafif raylı sistemler düşünülmeli

Ulaşım raporunu açıklayan Edirne Kent Konseyi Başkanı Özer Demir, “Bilimsel çalışmalar ve iyi etütlerle metrobüs, tramvay ve hafif raylı sistemler in uygunluğu araştırılmalı” dedi.
Edirne Kent Konseyi Başkanı Özer Demir ve yönetim kurulu üyeleri, ulaşım konusu ile ilgili hazırlanan raporu kamuoyuna açıkladı.

Özer Demir Sera Kafede düzenlenen basın toplantısında, 16. Olağan Genel Kurulda ele alınan ulaşım konusunun sonuç bildirgesinin çıktığını söyledi.

Basın toplantısını sonuç bildirgesini kamuoyu ile paylaşmak amacıyla düzenlediklerini ifade eden Demir, kentin ulaşımının rant odaklı planlandığını ifade etti.

Kentte insan odaklı ulaşımın olmadığını bildiren Demir, şöyle devam etti:

“Kentliler pahalı ve nitelikli olmayan koşullarda ve sınırlı saatlerde yolculuk yapmaktadır. Kenti Karaağaç’a bağlayan alternatif köprü bir an önce yapılmalıdır. İmar planlarında olan alternatif yollar ivedilikle açılmalıdır. Tarihi köprüler araç trafiğinden arındırılmalıdır. Kaldırımlar, araçlar engellilerin kullanımına uygun değil. Sokaklar engelliler düşünülerek yeniden düzenlenmeli. Nehir ve elektrikli araçlar taşımacılıkta kullanılabilir. Toplu taşımacılığın ilk adımı otobüstür. Bilimsel çalışmalar iyi yapılmış etütlerle metrobüs, tramvay ve hafif raylı sistemler in uygunluğu araştırılmalıdır. Bisiklet en uygun ulaşım aracıdır. Edirne gibi tarihi bir kentte bisiklet ulaşımı idealdir.

Kaynak : www.edirnehaber.org

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: