Leave a comment

Kocaoğlu'na Metro ve Çöp Göndermesi

Kocaoğlu’na Metro ve Çöp Göndermesi

AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait düzenlediği basın toplantısıyla Hükümetin İzmir’e yaptığı kamu yatırımlarını anlattı. Birçok bakanlığın Türkiye ve İzmir’deki yatırımlarını tek tek anlatan Sait, “Hükümetin yapmış olduğu çalışmaları anlatmak istiyoruz. İşte projeler burada, işte çalışmalar burada” dedi.

Sait, metronun bitmemesi ile ilgili de eleştirilerde bulunarak İstanbul Kadıköy-Kartal metrosunu örnek gösterdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na göndermelerde bulunan Sait, çok tartışılan çöp depolama alanı için “Biz söyleyince ‘Projemiz var’ diyorlar. ‘Var’ demesinler yapsınlar. Biz projelerimizi, yaptıklarımızı tek tek anlatıyoruz. Yapamıyorlarsa bıraksınlar biz yapalım. Biz söyledikten sonra, ‘Zaten bizim projemizdi, zaten biliyorduk’ diyorlar. Yapsınlar, 10 yıldır niye yapmıyorlar” dedi.

AK Parti İzmir Vekili Rıfat Sait, İzmir’in 2002-2012 yılları arasına ödenek büyüklüğü itibariyle Türkiye’deki ilk altı kent arasında bulunduğunu söyledi. Sait, “2002-2012 döneminde il bazında tasnif edilebilen ödenekler dikkate alındığında, İzmir ilinin ödenek büyüklüğü itibarıyla il sıralamasındaki yeri 3.lük ve 6.lık arasında değişmekte olup,2012 yılı il sıralamasında 6.sırada yer almaktadır. 2012 yılı ödenekleri toplamı 705 milyon TL olan 279 proje bulunmaktadır.Söz konusu projelerin 112 adetinin 2012 yılında,63 adetinin 2013 yılında 82 adetinin 2014 yılında,22 adetinin 2015 yılında tamamlanması programlanmıştır” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yeni katı atık bertaraf tesisinin Yamanlar’da olmasını da değerlendiren Vekil Sait, bölgenin tesise uygun olup olmadığını ve ilçe sakinlerinin görüşlerini dinledikten sonra kendi görüşlerini açıklayacaklarını belirterek, “O bölgeyi incelememiz lazım. Teknik rapor istedik. O yöre halkını da dinledikten sonra görüşlerimizi açıklayacağız” dedi.

Çöplerin enerjiye dönüştürülmesinin çok daha mantıklı olduğunu, bunun örneklerini Avusturya’da incelediklerini dile getiren Sait, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni projesi olmamakla suçlayarak, “Çöpün enerjiye dönüştürülmesi daha mantıklı. Bu çöplerin enerjiye dönüştürülmesi pekala mümkün. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin projeleri bu konuda açık değil. Çöplerin enerjiye dönüştürülmesi mümkün. Viyana’da bunun çok güzel örnekleri var. Biz söyleyince; ‘Bizim de öyle projemiz var’ diyorlar. ‘Var’ demesinler yapsınlar. Biz projelerimizi, yaptıklarımızı tek tek anlatıyoruz. Yapamıyorlarsa bıraksınlar biz yapalım. Biz söyledikten sonra, ‘Zaten bizim projemizdi, zaten biliyorduk’ diyorlar. Yapsınlar, 10 yıldır niye yapmıyorlar? Çöp ihale konusunda da hala anlaşamadılar” şeklinde konuştu.

Rıfat Sait, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin metroyu yıllardır bitiremediğini hatırlatarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin akıllı teknolojiyle yapılan Kadıköy Metro sunu hükümetten destek almadan, kendi öz kaynakları ve kredilerle 36 ayda tamamladığına dikkat çekti. Sait, “Geçen haftalarda İstanbul gezimiz oldu. Özellikle Kadıköy metro ‘su çok önemli, yaklaşık üç yılda tamamlandı. Ama en önemlisi İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin söylediği bir iddia var, diyorlar ki, ‘İstanbul ve Ankara’ya destek var, bize yok’ Geçen hafta gerçekleştirdiğimiz İstanbul gezisinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, devlet desteği almadan kendi öz kaynakları ve kullandıkları kredilerle bitirdiklerini açıkladı. İzmir’de ise 10 yıldır bitmeyen İzmir Metro ‘su var. Kadıköy Metrosu 36 ayda bitti oysa. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, ‘Oradaki tramvay, buradaki metro demişti. Anlayacağınız İzmir’de tramvayı bile tamamlayamamış bir belediye var” diye konuştu.
Bugüne kadar yaptığı çalışmalar hakkında da bilgiler veren Sait, İzmirli bir asansör ve yürüyen merdiven firmasının yurtdışındaki açılışının CHP’lilerce eleştirilmesine de yanıt verdi. Sait, “Eleştirdiler, ‘Yürüyen merdiven gibi basit bir açılış olur mu?’ dedi CHP’liler. İzmirli Löher’in yürüyen merdivenlerinin açılışı vardı. Küçük ya da büyük. Önemli değil. Bizleri gururlandırıyor Türk işadamlarının bu başarısı. Biz başta İzmir olmak üzere tüm yatırım yapan Türk şirketlerinin dünyanın nerede olursa olsun açılışlarına katılmayı görev biliyoruz. Yeter ki kapı, yürüyen merdiven açsınlar, yatırım yapsınlar. Önemli olan bir Türk firmasının yurtdışındaki yatırımlarıdır. Bir Türk firması bu işin merkezine satış yapmayı başardı ve gurur duyduk” dedi.

Geçen hafta önemli bir davet aldığını, CHP’nin, uluslar arası Balkan Kongresi’ne katıldığını belirten Sait, “Ana muhalefet partisinin Ak Parti vekilini davet etmesi ilginçti. Ortak çalışmalar yapabildiğimizi gösteriyor. Teşekkür ediyorum. ‘Sizi Ak Parti vekili olmaktan ziyade Balkanlar konusunda bir uzman kişi olarak gördüğümüz için davet ettik’ dediler. Davete giderken Ak Parti grubumuzun onayını alarak gittik” diye konuştu.

Açıklamalarının ardından Ege Tıbbi Malzemeciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı N. Recai Arslan, Sait’e katkıları nedeniyle bir plaket verdi.

Kaynak : haber.stargazete.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: