Leave a comment

TCDD 'den Trende kadın ayrımcılığına jet çözüm

TCDD ‘den Trende kadın ayrımcılığına  jet çözüm

Trende kadın ayrımcılığına jet çözüm . TCDD, Radikal’in ‘Trende Kadına Seçme Hakkı Yok’ haberi üzerine bilet satışta cinsiyet seçimini kaldırdı.
Devlet Demiryolları, kadın ayrımcılığını ortadan kaldırmak için yeni yazılım devreye girene kadar online bilet satışında geçici çözüme gitti. Radikal Gazetesi ’nin 28.11.2012 tarihinde yer alan ‘Trende kadına seçme hakkı yok’ başlıklı haber üzerine geri adım attı. Erkeklere tanınırken, kadınlara trende koltuk seçme hakkı tanınmamasını konu alan haber üzerine TCDD bilet alırken cinsiyet seçimi şartını kaldırdı.

Düzeltme zor değilmiş!
Devlet Demiryolları’ndan online bilet satışında erkeklerin koridordan pencere kenarına, internetli koltuktan tek koltuğa kadar istedikleri yerden bilet alabildiğini, kadın yolcuya ise ‘Bayan yeri tek koltuktan ya da sıradaki bayan yanından verilir’ ekranı açıldığını ve şansına ne çıkarsa o biletin satıldığını ortaya çıkarmıştı. Online satışta güzergâh ve tarih seçildikten sonra cinsiyet soruluyordu. Daha sonraki adım ise yer seçimiydi. Cinsiyette ‘erkek’ bölümünü tıkladığınızda bu seçenekler kullanıma açık, kadınlara ise kapalıydı. Sistemde cinsiyet seçmeden işleme devam etme şansı da bulunmuyordu. Çünkü sistem erkek butonu işaretli olarak açılıyordu. Yaklaşık bir yıldır bu durumun olduğunu kabul eden Devlet Demiryolları, uzun zamandır yeni bir yazılım üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. Zor bir yazılım olduğu için de yeni sistemin 2013 yılında devreye alınacağını açıklamıştı. Yapılan düzenleme ile sistemde
cinsiyet seçimi kaldırıldı. Artık cinsiyet bölümündeki kadın-erkek butonunu işaretlemeden işleme devam edilebiliyor. Ve böylece kadınlar artık trende istedikleri yerden bilet alabiliyorlar.

Yeni yazılım 2013’teydi
Devlet Demiryolları Yolcu Dairesi Başkanı Abdülkadir Gül, sıkıntının yaklaşık bir yıl önce yaşanan bir polemikten kaynaklandığını ve o günden beri de yeni bir yazılım üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. 2011 yılının kasım ayında bir grup erkek arkadaş, Ankara -Eskişehir hattında bilet almak istemişti. Bilet satışta gruba ‘Yer var ama bayansanız’ denilmişti. O dönemde pozitif ayrımcılık yaparak satılmama riskine rağmen kadınlar için belli bir kontenjan ayırdıklarını belirten Gül, çıkan polemik yüzünden kontenjanı kaldırdıklarını açıklamıştı. Gül, “2013’te devreye girecek sistemde koltuklar görülecek ve seçim yapılabilecek” demişti.

Kaynak : www.radikal.com.tr

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: