Leave a comment

İzmir Limanı Rehabilitasyon Projesi Çalışmalarında Son Durum

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD Genel Müdürlüğü ortaklığında yapılması planlanan İzmir Limanı Rehabilitasyon Projesi ‘ne ilişkin Tarihi Havagazı Fabrikası’nda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, burada yaptığı konuşmada, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın talimatıyla 2010 yılında İzmir Limanı’nı iyileştirmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile harekete geçtiklerini belirtti.Karaman, iyileştirme yapılmadığı için 2. ve 3. nesil gemilerin İzmir Limanı’na yanaşamadığını, kentin bundan 4 milyar dolar kaybının olduğunu belirtti.

TCDD olarak projenin liman bölümünündeki çalışmaları yürüttüklerini, belediyenin ise su sirkülasyonunun sağlanması ile ilgilendiğini anlatan Karaman, “Konteyner terminalini genişlettik, viyadük sorununu çözdük, planları hazırladık. Hem yolcu hem yük limanının birlikte verimli çalışmasını amaçlıyoruz” dedi.

Karaman, limana 2. ve 3. nesil gemilerin yanaşmasının büyük önem taşıdığına işaret ederek, proje kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi ile protokol imzaladıklarını, İzmir Limanı’nın genişlemesi ve körfezin temizlenmesi için gerekli çalışmayı yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

-ÇED sürecine yönelik çalışmalar-

Süleyman Karaman, körfezin temizlenmesi sırasında çıkan malzemenin boşaltılacağı alana yönelik kararları da kapsayan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Belgesi sürecini ihale sonucu Yüksel Proje Şirketi’nin yönettiğini hatırlattı.

İzmir Limanı Rehabilitasyon Projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ÇED özel formatı verdiğini, 2-3 ay içinde gerekli raporun hazırlanacağını dile getiren Karaman, ÇED süreci tamamlandığında yatırımı Kalkınma Bakanlığı’nın programına alacaklarını belirtti.

Limanın iyileştirilmesi için TCDD’nin bugüne kadar 60 milyon dolar harcadığını, projenin toplam maliyetinin ise 300 milyon dolar olduğunu kaydeden Karaman, “İyileştirme yapılmadığı için 2. ve 3. nesil gemiler limana yanaşamıyor. İzmir’in bundan kaybı 4 milyar dolar” dedi.

-“Körfez kurtulacak”-

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise kentin dünyada ticaret merkezi olmasının birinci şartının “limanın genişlemesi” olduğunu söyledi.

Liman bölgesinde 17 metreye inen derinlikte tarama yapıldığını dile getiren Aziz Kocaoğlu, şunları kaydetti:

“Burada 2 malzeme var. Bunlar birinci sınıf tuğla toprağı ve kumdur. Dolayısıyla kirlilik yok, tuz var. Bu da yıkanarak çok çabuk giderilecek ve değerlendirilecek bir malzemedir. Hiçbir ağır metal bulunmuyor. Bu malzemenin kullanılması konusunda kararı uzmanlar verecektir. Körfez kurtarılacak. Biz doğayı bozalım diye iş yapmıyoruz. Bu bir zorunluluktur. Rehabilitasyon projesi, İzmir’i dünyada taçlandıracak projedir. Körfezde çocuklarımızı yüzdürmek istiyoruz. Para konusuna gelince 9 senedir paradan yana problem yok. Yeter ki ÇED çıksın, çalışmaya başlayalım.”

Yüksel Proje Şirketi Proje Yöneticisi Işıkhan Güler ise körfezde yapılan taramalarda tehlikeli hiçbir atığa rastlanmadığını, çıkacak malzemenin Çiğli’deki İZSU Arıtma Tesisi arazisinde değerlendirilebileceğini belirtti.

Kaynak : Habeciniz

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: