Leave a comment

Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Demiryolu Projesi hattına, 2 tünel ve 9 viyadük yapılacak

Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından planlanan Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Demiryolu Projesi hattına, 2 tünel ve 9 viyadük yapılacağı bildirildi.

Bakanlığa bağlı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan proje ile ilgili olarak “Halkın Katılımı Bilgilendirme Toplantısı” Kırşehir’de yapıldı.

Kültür Merkezi’ndeki toplantının açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Şanser Duran, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Demiryolu Projesi için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvuru dosyasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylandığını belirterek, yatırım hakkında halkın bilgilendirilmesi için bu toplantının gerçekleştirildiğini söyledi.

Proje için vatandaşlar ile kurum ve kuruluşların önerilerinin alınacağını belirten Duran, bunun bir rapor halinde Bakanlığa gönderileceğini ifade etti.

Projenin ÇED Raporunu hazırlayan MGS Proje Müşavirlik ve Mühendislik firması yetkilisi Proje Uzmanı Gülçin Dalgıç, sunum eşliğinde yaptığı konuşmasında, Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Demiryolu Projesi’nin toplam 209 bin 748 metrelik bir hat olduğunu ifade etti.

Diğer entegre hatlar ile Türkiye’nin doğu-batı, kuzey-güney koridorlarındaki hatlarla bağlantısının sağlanacağını anlatan Dalgıç, etüd, proje mühendislik hizmetleri ve ÇED süreci devam eden Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri demiryolu projesi ile Aksaray’da entegrasyonunun sağlanacağını, bu hat ile de Antalya’ya, Konya’ya, Nevşehir’de ve Kayseri’ye direk olarak demiryolu ile ulaşım imkanı elde edileceğini kaydetti.

Hattın, Kırşehir’den başladığını, Aksaray ve Konya’nın bazı bölümlerinden geçerek Niğde Ulukışla’da son bulduğunu belirten Dalgıç, şu bilgileri verdi:

“Hattımız çift hatlı elektrikli olarak tasarlandı. Yük ve yolcu taşımacılığı hedeflenmekte. Yolcu trenleri için 250 kilometre/saat, yük trenleri için 80 kilometre/saat hıza göre tasarlandı. Hattın belirli alanlarda sanat yapıları ile geçiş yapması gerekiyor. Proje hattında 2 tane tünel, 9 adet viyadük bulunmakta. Hattın kapmasında 2 tane istasyon yer alıyor. Ortaköy ve Aksaray istasyonu. Ayrıca, hatta kısa duraklama alanları da yer alıyor. Belirli alanlarda yaya, taşıt ve tarımsal amaçlı geçişler sağlanacak. Karayolu, su kaynakları, tarımsal üretim hattı gibi geçişler için üst geçitler, alt geçitler, menfezler tasarlanıyor.”

Dalgıç, projenin belirli kısımlarında jeopolitik özelliklere bağlı olarak yarma ve dolgu yapılacağına dikkat çekerek, bu kapsamda, projede 21 milyon metreküplük yarma, 32 milyon metreküplük dolgu gerçekleştirileceğini, dolgu malzemelerinin çevredeki ocaklardan temin edileceğini anlattı.

-Bilgilendirme toplantısına ilgi gösterilmedi-

Kurumların, vatandaşların ve muhtarların görüş ve önerilerinin alınacağı

‘Halkın Katılımı Bilgilendirme Toplantısı’na fazla ilgi olmadı. Toplantı çok az sayıda kurum temsilcisi ve kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Kaynak : Haberler

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: