Leave a comment

Fransa-İtalya hızlı tren projesi protesto edildi (Video)

Fransa ile İtalya arasında inşa edilmesi planlanan Fransa-İtalya hızlı tren projesi  karşı çıkan çevreci gruplar, Lyon kentinde protesto gösterisi düzenledi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve İtalya Başbakanı Mario Monti, tartışmalı Lyon-Torino hızlı tren hattı projesini imzaladı.

Göstericiler projenin, ekonomik kriz döneminde gereksiz bir harcama olduğu görüşünde: “Bence bu proje gereksiz, zararlı, sadece altyapı çalışması 24 milyar Euro’ya mal oluyor. Neden bu kriz zamanında kamunun parası diğer şeyler için kullanılmıyor? Bu bütün duyarlı vatandaşların sorma hakkı olan bir soru.”

Fransa-İtalya hızlı tren projesi kapsamında Lyon ve Torino arasındaki Alp Dağları bölgesinde 57 kilometrelik tünel inşa edilecek. Projenin tamamlanmasının ardından Paris ve Milano arasındaki 7 saatlik tren yolculuğu süresi, 4 saate inecek. Hızlı tren hattının, 2028 veya 2029 yılında hizmete girmesi bekleniyor.

Source : EuroNews

Advertisements

0 comments on “Fransa-İtalya hızlı tren projesi protesto edildi (Video)

  1. […] Fransa-İtalya hızlı tren projesi protesto edildi (Video)Fransa ile İtalya arasında inşa edilmesi planlanan Fransa-İtalya hızlı tren projesi  karşı çıkan çevreci gruplar, Lyon kentinde protesto gösterisi düzenledi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve İtalya Başbakanı Mario Monti, tartışmalı Lyon-Torino hızlı tren hattı projesini imzaladı. Gösteri… […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: