Leave a comment

Fransa ve İtalya Arasında Hızlı Tren Hattı Yapılıyor

Fransa ve İtalya Arasında Hızlı Tren Hattı Yapılıyor
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve İtalya Başbakanı Mario Monti, tartışmalı Lyon-Torino hızlı tren hattı projesi kapsamında, Alp Dağları altından geçecek 57 kilometrelik tüneli hayata geçirmek için imzaları attı.

Hollande, projenin birçok alanda kurulacak ortaklığın simgesi olacağını belirtti:

“Büyük bir ortak noktaya varmaya çalışıyoruz, bu ortaklık Avrupa düzeyinde siyasi projeleri de birlikte yürütmeye dayanıyor. Bu çerçeve kapsamında Lyon-Torino projesini ortaya koyuyoruz.”

8.5 milyar Euro’ya malolacak tünelin 2,9 milyar Euro’luk kısmının İtalya’dan, 2,2 milyar Euro’sunun Fransa’dan geriye kalan yüzde 40’lık kısmının da Avrupa Birliği bütçesinden karşılanması planlanıyor.

İki liderin görüşmesi sırasında çevreci gruplar Lyon’de eylem yaptı. Protestolara katılmak için İtalya’dan kalkan 12 otobüs sınırda uzun süre bekletildikten sonra Lyon’a girebildi.

Toplamda 26 milyar Euro’ya malolacak proje, kimi çevreler tarafından bu mali kriz döneminde gereksiz bir harcama olarak görülerek eleştiriliyor.

 

Kaynak : www.haberler.com

Advertisements

0 comments on “Fransa ve İtalya Arasında Hızlı Tren Hattı Yapılıyor

  1. […] Fransa ve İtalya Arasında Hızlı Tren Hattı YapılıyorFransa ve İtalya Arasında Hızlı Tren Hattı Yapılıyor Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve İtalya Başbakanı Mario Monti, tartışmalı Lyon-Torino hızlı tren hattı projesi kapsamında, Alp Dağları altından geçecek 57 kilometrelik tüneli hayata geçirmek için imzaları attı. Hollande, projenin birç… […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: