Leave a comment

Malatya'da tarihi istasyon yıkıldı

Malatya’nın Hekimhan ilçesine bağlı Hasançelebi beldesinde TCDD’ye ait olan tarihi istasyon binası “tarih” oldu.

Hasançelebi beldesinde 76 yıllık geçmişi bulunan ve müze yapılmak istenen istasyon binası bir gecede yıkılırken, belde belediyesinin tarihî istasyon binasının müze olarak değerlendirilmesi için tahsis talebinden sonra yapılan bu yıkım eleştirilere neden oldu.

Hasançelebi Belediye Başkanı Mehmet Şerif Yıldırım, “Herkese faydası olan, herkeste anısı olan binayı neden yıktılar? Oysa hiç kimseye zararı yoktu, sapasağlam duruyordu. Biz harabe olan kulübeler için ‘yıkın’ dedik. İstasyonun ana binası yıkılır mı? Yanlış görmüşsünüz dediler. Acaba dedik tekrar gidip baktık. Maalesef istasyon yerinde yoktu. Resmini de çektik” dedi.

Tarihî binanın yıkılmasına kasaba sakinleri de tepki göstererek, “İstasyon binası, beldemiz için çok önemli bir yapıydı. Hatıralarımızı, mazimizi barındıran bina bir gecede yok edildi. Üstelik müze yapılması için girişimlerin başladığı bir dönemde gerçekleştirilen bu yıkım, akıllara değişik ‘acabalar’ getiriyor” dediler.

1936 yılında ülke genelinde tek tip olarak tasarlanan ve Alman mühendisler tarafından inşaa edilen gar ve tarihî istasyon binası yıkımının Hasançelebi Belediyesi’nin müze olarak değerlendirilmesi talebinin seslendirilmesinden sonra yapılmasına Hasançelebi halkı bir anlam veremedi.

Kaynak : TimeTurk

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: