Leave a comment

Railvet projesi için final günü 05.12.2012

Avrupa Birliği (AB) desteğiyle yürütülen  Railvet Projesi  final toplantısı ve semineri TCDD Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde yarın yapılacak.

TCDD Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, AB desteğiyle Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), TCDD, Hak-İş Konfederasyonu ile Uluslararası Demiryolu Birliği (UIC) ve İtalya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti’nde raylı sistem teknolojileri alanında eğitim veren üniversite, sivil toplum örgütleri işbirliğinde yürütülen ”Railvet Projesi”nin seminer ve final toplantısı yarın gerçekleştirilecek.

İlk defa Avrupa demiryolu trafiği mesleklerine yönelik çerçeve eğitim programlarının revize edilerek ortaya konulmasını sağlayan Railvet Projesi’nin, ülkeler arasında sürdürülebilir işletim için önemli bir adım olarak görüldüğünün belirtildiği açıklamada, Uluslararası Demiryolu Birliği tarafından proje çıktılarının tüm üye ülkelere tavsiye edilecek olmasının projenin önemini arttırdığı kaydedildi.

AB’den toplam 462 bin avro hibe desteğiyle gerçekleştirilen Railvet Projesi kapsamında raylı sistemler alanı işletme ve trafik dalı öğretim programları Avrupa Mesleki ve Teknik Eğitim Kredili Sistemine uyarlanacak.

Raylı sistemler alanında iş gücünün niteliğini yükseltecek olan projeyle AB ve UIC üyesi ülkelerdeki raylı sistemler eğitiminin standart hale getirilerek uyumlaştırılması ve geliştirilmesi hedefleniyor.

Raylı sistemler alanında eğitim görenler sadece kendi ülkelerinde değil, standardın ve uyumun sağlandığı tüm ülkelerde görev yapma yeterliliğine ve belgesine sahip olacak.

Kaynak : GerçekGündem

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: