Leave a comment

Hızlı tren kullanan yolcu sayısı 7 milyona yaklaştı

Afyonkarahisar’da düzenlenen Demiryol-İş Sendikası’nın 60’ıncı Yıl Başkanlar Kurulu Toplantısı’na katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti hükümetiyle birlikte demiryollarının devlet politikası haline geldiğini söyledi. Demiryollarını güçlendirmek için hatları yenileme ve yeni hat yapma çalışmalarının yanı sıra altyapı çalışmalarıyla, hızlı tren yapılması için eylem planı hazırladıklarını kaydeden Bakan Yıldırım, “Biz geldiğimizde yılda yapılan demiryolu ortalama 1 kilometrenin altındaydı. Bugün yılda ortalama 135 kilometre demiryolu yapılıyor. Devam eden projeler 3 bin kilometrenin üzerinde. Yenilemesi tamamen bitmiş yol projelerinin toplamı da 6 bin 500 kilometreyi aşmıştır. Bu sene programa alınan ve yenilenmesi hedeflenen yol miktarı 800 kilometredir” dedi.

HIZLI TRENLE TAŞINAN YOLCU SAYISI 7 MİLYONA ULAŞTI

Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren projesinin Ankara-Eskişehir bölümünün bitirilip hizmete açıldığını hatırlatan Bakan Yıldırım, Ankara-Konya hattının da hizmete açılmasıyla Ankara’ya giden yolcuların hızlı treni tercih eder hale geldiğini belirtti. Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya hızlı tren seferlerinde taşınan yolcu sayısının 7 milyona yaklaştığını vurgulayan Bakan Yıldırım, “Eskişehir-Ankara arasında şu anda hızlı trenle seyahat edenlerin oranı yüzde 73. Önceden bu oran normal tren seferlerinde yüzde 3’tü. İki şehir arasındaki trafiğin trenle karşılanma oranı yüzde 3’ten yüzde 73’e çıktı” diye konuştu.

10 BİN KİLOMETRE YENİ DEMİRYOLU YAPACAĞIZ

İstanbul-Ankara hızlı tren hattının gelecek sene sonunda açılacağını açıklayan Bakan Yıldırım, “Sırada Eskişehir-Bursa ile Ankara’dan Yozgat, Sivas, Afyon ve İzmir hatları var. 2023’e kadar 4 bini yüksek hızlı tren olmak üzere 10 bin kilometre sıfır yeni demiryolu hattı yapacağız” dedi.

Kaynak : HaberVitrini

Advertisements

0 comments on “Hızlı tren kullanan yolcu sayısı 7 milyona yaklaştı

  1. […] Hızlı tren kullanan yolcu sayısı 7 milyona yaklaştıAfyonkarahisar’da düzenlenen Demiryol-İş Sendikası’nın 60′ıncı Yıl Başkanlar Kurulu Toplantısı’na katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti hükümetiyle birlikte demiryollarının devlet politikası haline geldiğini söyledi. Demiryollarını güçlendirmek için hatları yeni… […]

  2. […] Hızlı tren kullanan yolcu sayısı 7 milyona yaklaştıAfyonkarahisar’da düzenlenen Demiryol-İş Sendikası’nın 60′ıncı Yıl Başkanlar Kurulu Toplantısı’na katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti hükümetiyle birlikte demiryollarının devlet politikası haline geldiğini söyledi. Demiryollarını güçlendirmek için hatları yeni… […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: