Leave a comment

ITÜ’den Ulusal Demiryolu Sinyalizasyon Modeli

ITÜ’den Ulusal Demiryolu Sinyalizasyon Modeli : İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik – Elektronik Fakültesi Endüstriyel Otomasyon Laboratuvarı, verdiği eğitimlerle ve gerçekleştirdiği projelerle göz dolduruyor.

Laboratuvarda 1997 – 2001 yılları arasında ağırlıklı olarak güncel otomasyon teknolojilerinin tanıtılması ve uygulama alanlarının araştırılması konusunda çalışmalar yapılırken, elde edilen bilgiler endüstriyel kuruluşlardan gelen teknik elemanlara kurs ve seminer gibi etkinliklerle aktarılmış.

Endüstriyel otomasyon konusunda birçok alanda eğitimlerin sürdürüldüğü laboratuvarda, Ereğli, İsdemir, Şişecam, Tofaş, Renault gibi büyük endüstri kuruluşlarından gelen mühendislere eğitimler veriliyor. Mühendislere başta yeni işlemciler olmak üzere, yeni tasarım yöntemleri anlatılıyor. Böylelikle üniversite-sanayi işbirliğinin en güzel örneği sergileniyor.

Otomasyon Laboratuvarı, 2003 yılında SMC – ENTEK ile İTÜ Elektrik – Elektronik Fakültesi arasında yapılan bir anlaşma çerçevesinde Elektropnömatik ve Mekatronik eğitimine olanak sağlayan yeni cihazlarla donatılarak aynı dönemde Elektrik – Elektronik Fakültesi Lisans ve Yüksek Lisans öğrencileri, güncel otomasyon teknolojileri üzerinde bitirime ödevi yapman olanağı sunmuş. Birçok öğrenciler laboratuvarda edindikleri bilgi ve beceri ile bu alanda etkinlik gösteren kuruluşlarda çalışmaya başlamışlar.

İTÜ Endüstriyel Otomasyon Laboratuvarında yürütülen önemli projelerden bir tanesi de  – Ulusal Demiryolu Sinyalizasyon Projesi  söz konusu proje TÜBİTAK ve İTÜ ortaklığıyla gerçekleştirilen bir proje. Projenin temelleri 2006 yılında atılmaya başlanmış, 2009 yılında Siemens ve İTÜ ortaklığı ile devam etmiş. proje, toplamda projede 40 kişi çalıştı. Proje tam olarak 2012 yılının Eylül ayında sona erdi. Adapazarı Mithatpaşa istasyonunda proje aktif olarak çalışıyor.

Source : Noodls

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: