Leave a comment

İZBAN Cumaovası-Torbalı hattının ilk ray kaynağı Bakan Binali Yıldırım tarafından yapıldı.

Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Banliyö Sistemi’nin hükümetle belediyenin birlikte gerçekleştirdiği bir proje olduğunu ve mesele İzmir’e hizmetse siyaseti teferruat olarak gördüklerini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD’nin ortaklığında kurulan İzmir Banliyö AŞ (İZBAN), İzmir Banliyö Sistemi’ni, güney aksında İZBAN Cumaovası-Torbalı hattının  ilk ray kaynağı ile sistem içerisinde inşa edilecek 6 istasyon, 9 karayolu alt ve üst geçidin temel atma töreni, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın da katılımıyla yapıldı.

Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, 7 Ekim’de temel attıkları Torbalı hattında altyapı çalışmalarının büyük oranda bittiğini, bugün başlayacak ilk ray döşeme işi ve alt-üst geçitlerin yapımıyla 1-1,5 yıl içinde İZBAN Cumaovası-Torbalı hattı ile vatandaşlara Torbalı’dan İzmir merkeze konforlu seyahat etme imkanının sunulmuş olacağını ifade etti.

Projenin, örnek bir proje niteliğinde olduğuna işaret eden Yıldırım, şunları kaydetti:

”Bu proje hükümetle belediyenin birlikte gerçekleştirdiği bir projedir. Biz hep ne dedik, ‘mesele İzmir’e hizmetse siyaset teferruattır.’ İZBAN hattı hakikaten İzmir halkı için yüz akı bir projedir. İZBAN’da 214 bin sefer yapılmış 80 milyondan fazla insan 2 yıl içinde bu hatta seyahat etmiş. Bunların duası, teşekkürü yeter. Şimdi hattı Selçuk’a uzatacak projeler bitti, yakında ihalesi olacak. 2013’de de Aliağa’dan Bergama’ya doğru uzatacak projeler bitiyor. İzmir’i en kuzeyinden en güneyine raylı sistemlerle donatacağız. Bunu da adım adım gerçekleştiriyoruz.”

-35 projenin 14’ü yapım aşamasında-

Yıldırım, İzmir’de diğer ulaştırma yatırımları hakkında bilgi vererek, yenilenen Tire Demiryolu Hattı’nda hizmet vermeye başlayan ”Anadolu Treni’nin” büyük beğeni topladığını, bu hattı Ödemiş’ten Kiraz’a uzatma konusunda çalışma yaptıklarını, Kemalpaşa-Turgutlu arasındaki 30 kilometrelik demiryolu hattının da gelecek ay açılacağını bildirdi.

İzmir-İstanbul otoyolunun İzmir tarafında çalışmalara hız verdiklerini belirten Yıldırım, ayrıca otoyolun, Çandarlı’da yapımı devam eden limana ulaştırılması için ihale yapılacağını söyledi.

Yıldırım, Kemalpaşa’da Lojistik Köy ve Güzelbahçe Balıkçı Barınağı ve Balık Hali Projelerinde de çalışmaların devam ettiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

”Seçimden önce ’35 İzmir 35 Proje’ dedik. 1,5 yıl geçmedi, bugün 35 projenin 14’üne fiilen başladık, diğer 10’unun hazırlıkları devam ediyor. Körfez altından devam edecek İZKARAY projesinin ihalesini de yaptık, çalışmalarına başladık. Körfez temizliği konusunda da TCDD-İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle önemli bir adım atıyoruz. Bunun için 2 tane yüksek kapasiteli tarama gemisi hazır. Körfezde iki kanal açılacak. Güney kanalı, limana gelen gemilerin draftları için kuzey kanalı da körfeze akan 16 derenin oluşturduğu alüvyonları temizlemek için. Bunun da adımını attık, siyaseti bir kenara bıraktık, hizmet dedik birlikte yola çıktık.”

Kaynak : GerçekGündem

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: