Leave a comment

YHT Eskişehirde Turizmi hızlandırdı

YHT Eskişehirde Turizmi hızlandırdı

Ankara-Eskişehir hattında hizmete giren YHT Eskişehirde Turizmi hızlandırdı.Eskişehir’e turizmden sosyal yaşama kadar birçok alanda ivme kazandırdı.

Türkiye’de yaklaşık 4 yıl önce, ilk kez Ankara-Eskişehir hattında hizmete giren Yüksek Hızlı Tren’in ( YHT Eskişehirde Turizmi hızlandırdı ), Eskişehir’e sanayiden ticarete, turizmden sosyal yaşama kadar birçok alanda ivme kazandırdığı bildirildi.

Tbmm Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada,

“Yüksek Hızlı Tren seferlerine başladıktan sonra Eskişehir’in en başta iç turizm potansiyeli ciddi oranda ve olumlu anlamda etkilendi( YHT Eskişehirde Turizmi hızlandırdı ). Eskişehir’den Ankara’ya, Ankara’dan Eskişehir’e, Ankara’dan Eskişehir üzerinden çevre illerimize yoğun bir trafiğin başlamasına da neden oldu” dedi.

Türkiye’nin ilk YHT seferlerinin Eskişehir-Ankara arasında başladığını anımsatan Avcı, Ankara ve Eskişehir’in yanı sıra çevre illerden vatandaşların YHT’yi yoğun şekilde kullandığını ifade etti.

-“Yollar, kendi yollarını açar”-

Avcı, “Yollar, kendi yollarını açar” sözünü hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Yani bir yerde yapılan yol yatırımı, bir süre sonra ek yatırımları da kendiliğinden çağırır. Eskişehir-Ankara Yüksek Hızlı Treni de, benzer bir süreci yaşıyor. Eskişehir’in kültürel coğrafyasına çok ciddi katkıları oldu. Eskişehir başta olmak üzere Ankara’dan, çevre illerden gelen misafirlerini ağırlayabilecek düzenlemeleri kendi içinden, kendiliğinden yapmaya başladı. Esnafımız bu konuya çok kısa zamanda adapte oldu. Eskişehir, aynı zamanda bir üniversite kenti. Dolayısıyla YHT, Eskişehir’de çalışanlar, Ankara’da çalışanlar, Ankara’da çalışıp Eskişehir’de yaşayanlar, Eskişehir’de çalışıp Ankara’da yaşayanlar gibi şehrin demografisine ilginç özellikler kattı.”

Eskişehir-Konya arasında kullanılacak YHT setlerinin de geldiğini kaydeden Avcı, “Eskişehir-Konya hızlı tren seferleri de işlemeye başlayacak. Bunun Ankara-Eskişehir seferleri kadar Eskişehir’in ve Konya’nın dinamiklerine çok olumlu katkıları olacağına inanıyorum. Onu görüyoruz. İnşallah, 29 Ekim 2013 tarihinden itibaren Eskişehir-İstanbul Hızlı Tren hattı da çalışmaya başlayacak. Böylece Ankara-Eskişehir, Eskişehir-İstanbul hızlı tren hattıyla Eskişehir’in, İstanbul’un, Ankara’nın da sosyal, kültürel ve ticari hayatına çok anlamlı yenilikler katılmış olacak” ifadelerini kullandı.

-“Seyahat süresi, yolcuların en büyük tercih sebebi”-

Eskişehir Gar Müdürü Süleyman Hilmi Özer ise Eskişehir-Ankara arasında 2009 yılının mart ayında hizmete giren YHT’nin yolcu sayısının, her geçen gün arttığını söyledi.

Vatandaşların YHT’yi çok sevdiğini dile getiren Özer, şöyle devam etti:

“Şu anda Eskişehir-Ankara arasında 1,5 saatlik seyahat süresi, yolcuların en büyük tercih sebebi haline geldi. Aynı zamanda yine emniyetli olması ve uçakta bulunan konforu yolcularımıza yaşatmamız, önemli birer etken. YHT ile Eskişehir-Ankara arasında günlük 20 karşılıklı seferimiz var. Ayrıca Ankara’dan Konya’ya da YHT seferleri bulunuyor. Ayrıca Kütahya’ya hızlı tren bağlantılı seferlerimiz var. Bursa’ya yine karayolu bağlantılı kombine taşımacılığı yapıyoruz. Burada da otobüsler dolu şekilde YHT’ye yolcu aktarması yapılıyor. Şu anda karayoluyla seyahat süresi 6 saat olan Bursa-Ankara arası, Yüksek Hızlı Tren sayesinde 4 saate inmiş durumda. Artık, insanlar kafileler halinde Eskişehir’e gelip geziyorlar. Tur ve rehberlik şirketlerinin artması da bunun başka bir göstergesi.”

-Çifte başkentlik-

Ankara-Eskişehir arasında hizmet veren YHT, Eskişehir’e başta Ankara, Bursa, Konya ve çevre illerden yoğun ziyaretçi çekti. Birçok ilden yerli turistin Eskişehir’e ilgisini artırdı.

“2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti” ve Unesco’nun “Somut Olmayan Kültürel Miras Dünya Başkentliği” olmak üzere çifte başkentliği kutlamaya hazırlanan Eskişehir’e, YHT Ankara-İstanbul hattının tamamlanmasıyla da gelen ziyaretçi sayısının önemli oranda artırması bekleniyor.

Bunun yanında ekim ve haziran ayları arasında turizm konusunda hareketlilik yaşayan Eskişehir, son yıllarda özellikle kültür turizmine ilgi duyanların adeta alternatif rotası haline geldi.

YHT ile kentin “İstanbul, Bursa, Kütahya” gibi çevre illerle olan bağlantı karayollarının iyileştirilmesinin Eskişehir’e ulaşımı kolaylaştırırken, kente gelenlerin ilk durağının, 19. yüzyıl mimarisinin en güzel örnekleri olan kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları, ahşap süslemeli, bitişik düzenli cumbalı evleri ile Tarihi Odunpazarı Evleri’ni, Lületaşı ve Karikatür müzelerini gezenler, lületaşı işlemesi ve satışının yapıldığı iş yerlerinin bulunduğu Atlıhan El Sanatları Çarşısı’na ilgi gösteriyor.

Kentin en eski yapılarından Kurşunlu Külliyesi de yoğun ilgi gösterilen mekanlar arasında yer alıyor.

-“İlk Türk lisanslı otomobil Devrim’i görme imkanı…”-

Korsan Gemisi ve Masal Şatosu’nun bulunduğu Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı’na gelen turistler, park içinde tren turu yaptıktan sonra bölgedeki Çağdaş Cam Sanatları, Kent Belleği, Cumhuriyet Tarihi, Eti Arkeoloji ve Havacılık müzelerini de ziyaret ediyor.

Eskişehir’in en büyük parklarından Kentpark’a geçen yerli turistler, burada kent halkının deniz keyfini yaşadıkları yapay plajı görebiliyor, kentin geleneksel lezzeti olan çiböreğin tadına bakabiliyor.

Eskişehir’de Venedik kanallarını anımsatan Porsuk Çayı’nda bot ve gondol geçisi gezintisi yapan turistler, bot gezintisinin ardından Porsuk çevresinde yürüyüş yapıp, kafelerde çay ve kahve molası veriyor.

Ziyaretçiler, kentin kuşbakışı manzarası için Şelaleli Park’a da gidebiliyor. Seyit Battalgazi Türbesi, Yazılıkaya, Han yer altı şehri ve Sivrihisar’daki Anadolu’nun ikinci büyük Ermeni kilisesi Surp Yerortutyun’u da ziyaret eden turistler, Eskişehir’de Türk mühendislerin çabalarıyla yapılan ilk Türk lisanslı otomobil Devrim’i de Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ’de

(TÜLOMSAŞ) görme imkanı bulabiliyor.

Şifalı termal sularıyla hamamlardan da yararlanan yerli turistler, Japon Bahçesi ve Aşk Adası gibi mekanları da görme imkanına sahip.

Ziyaretçiler Eskişehir mutfağı olarak bilinen “çibörek, göbete, boza, bamya çorbası ve met helvası” gibi ürünlerin tadına bakma fırsatı da yakalıyor.

Kaynak : www.haberler.com

Advertisements

0 comments on “YHT Eskişehirde Turizmi hızlandırdı

  1. […] YHT Eskişehirde Turizmi hızlandırdıYHT Eskişehirde Turizmi hızlandırdı Ankara-Eskişehir hattında hizmete giren YHT Eskişehirde Turizmi hızlandırdı.Eskişehir’e turizmden sosyal yaşama kadar birçok alanda ivme kazandırdı. Türkiye’de yaklaşık 4 yıl önce, ilk kez Ankara-Eskişehir hattında hizmete giren Yüksek Hızlı Tren’in ( YHT Es… […]

  2. […] YHT Eskişehirde Turizmi hızlandırdıYHT Eskişehirde Turizmi hızlandırdı Ankara-Eskişehir hattında hizmete giren YHT Eskişehirde Turizmi hızlandırdı.Eskişehir’e turizmden sosyal yaşama kadar birçok alanda ivme kazandırdı. Türkiye’de yaklaşık 4 yıl önce, ilk kez Ankara-Eskişehir hattında hizmete giren Yüksek Hızlı Tren’in ( YHT Es… […]

  3. […] YHT Eskişehirde Turizmi hızlandırdıYHT Eskişehirde Turizmi hızlandırdı Ankara-Eskişehir hattında hizmete giren YHT Eskişehirde Turizmi hızlandırdı.Eskişehir’e turizmden sosyal yaşama kadar birçok alanda ivme kazandırdı. Türkiye’de yaklaşık 4 yıl önce, ilk kez Ankara-Eskişehir hattında hizmete giren Yüksek Hızlı Tren’in ( YHT Es… […]

  4. […] YHT Eskişehirde Turizmi hızlandırdıYHT Eskişehirde Turizmi hızlandırdı Ankara-Eskişehir hattında hizmete giren YHT Eskişehirde Turizmi hızlandırdı.Eskişehir’e turizmden sosyal yaşama kadar birçok alanda ivme kazandırdı. Türkiye’de yaklaşık 4 yıl önce, ilk kez Ankara-Eskişehir hattında hizmete giren Yüksek Hızlı Tren’in ( YHT Es… […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: