Leave a comment

Afyonkarahisar demiryolu projesi marmaray bittikten sonra başlayacak

Afyonkarahisar demiryolu projesi marmaray bittikten sonra başlayacak

Afyonkarahisar’da Türkiye’nin gelecek 11 yılda 4 bin kilometresi hızlı tren 10 bin kilometre daha yeni demiryolu yapacağını açıklayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Marmaray’ı açtıktan sonra sıranın Ankara-Afyonkarahisar ve ( Afyonkarahisar demiryolu projesi )onun devamı olan Ankara İzmir hattına geleceğini söyledi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya hatlarında taşınan yolcu sayısının 6,5 milyona ulaştığını söyledi. Basra Körfezi’ne demiryolu projesi hazırladıklarını ifade eden Bakan Yıldırım, Suriye’deki karışıkların bitmesinin ardından Gaziantep-Halep hızlı tren hattının yapılacağını ifade etti.
2013’TE 800 KİLOMETRE
DEMİRYOLU YAPILACAK
Demiryol-İş Sendikası’nın Afyonkarahisar’da düzenlenen 60’ıncı Yıl Başkanlar Kurulu Toplantısı’na katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti hükümetiyle birlikte demiryollarının devlet politikası haline geldiğini söyledi. Demiryolunu güçlendirmek için hatları yenileme ve yeni hat yapma çalışmalarının yanı sıra alt yapı çalışmalarıyla, hızlı tren yapılması için eylem planı hazırladıklarını ifade eden Bakan Yıldırım, “Geçmişte demiryolları unutulmuş. Demiryolları kaderine terk edilmiş. Ve geldiğimizde yılda yapılan demiryolu 1 kilometrenin altındaydı. Bugün bir yıla ortalama düşen yeni yol miktarı 135 kilometre. Devam eden projeler 3 bin kilometrenin üzerindedir. Yol yenilemesi tamamen bitmiş yol projelerin toplamı da 6 bin 500 kilometreyi aşmıştır: Yani demiryollarımızın yarısından fazlasını yeniledik. Bu sene programa alınan ve yenilenmesi hedeflenen yol miktarı 800 kilometredir” dedi.

Kaynak : www.kocatepegazetesi.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: