Leave a comment

Yıldırım ve Kocaoğlu İZBAN 'a beraber kaynak yapacak

Yıldırım ve Kocaoğlu İZBAN ‘a beraber kaynak yapacak

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İZBAN ‘ı Cumaovası’ndan Torbalı’ya kadar uzatacak hattın ilk ray kaynağıyla altı istasyon ve dokuz karayolu üst geçidinin ilk harcını yarın birlikte atacak. Hattın, 2013 yılı sonunda hizmete girmesi planlanıyor.

Bakan Yıldırım, İZBAN’ın Cumaovası-Torbalı hattının üstyapı çalışmalarının başlatılması için yarın İzmir’e gelecek. İnşasına 4 Eylül 2011 tarihinde başlanan 32 kilometrelik hattın tamamlanmasıyla İZBAN’ın uzunluğu 112 kilometreye çıkacak. Hattın maliyeti ise 105 milyon lirayı bulacak.

188 KİLOMETREYE ÇIKIYOR

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, hattın daha sonra Torbalı’dan Selçuk’a, Aliağa tarafından da Bergama’ya kadar uzatılması için çalışma başlattı. İZBAN ‘ı Torbalı’dan Selçuk’a kadar uzatacak 26 kilometrelik hattın proje çalışmaları sona ererken Ailağa’dan Bergama’ya bağlayacak kesimin proje çalışmalarında ise son aşamaya geldi. Söz konusu üç hattın devreye girmesiyle 80 kilometrelik İZBAN, toplam 188 kilometreye çıkmış olacak.

Bakan Binali Yıldırım, İZBAN ‘ın hükümet ve yerel yönetim ortaklığının başarılı bir sonucu olduğunu söyledi. 80 kilometrelik hatta iki yılda 85 milyonun üzerinde yolcu taşındığına dikkat çekerek, “İzmir’in en önemli projelerinden bir tanesi olduğunu, yolcu rakamlarıyla gösterdi. Yıllarca kangren olmuş şehiriçi ulaşımını çözüme kavuşturdu, İzmir’in toplu ulaşımının ana omurgası oldu.” dedi. İZBAN ‘ın şu ana kadar 214 bin sefer yaptığını ve 10 milyon kilometre yol katettiğini vurgulayan Yıldırım, “Bu rakamlar bize, yapılan hizmetin ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor. Bu nedenle İZBAN ‘ı iki kattan daha fazla uzatıyoruz. Cumaovası-Torbalı hattının altyapı çalışmaları bitti, şimdi üstyapıya başladık. Bu projede Büyükşehir Belediyesi ile güzel bir birliktelik sağladık.” diye konuştu. Yıldırım, Cumaovası-Torbalı hattını 2013 Kasım ayında hizmete açmayı planladıklarını belirterek, 32 kilometrelik hat üzerinde sefer aralıklarının 3 dakikaya kadar ineceğini söyledi.

Kaynak : www.e-haberajansi.com

Advertisements

0 comments on “Yıldırım ve Kocaoğlu İZBAN 'a beraber kaynak yapacak

  1. […] Yıldırım ve Kocaoğlu İZBAN ‘a beraber kaynak yapacakYıldırım ve Kocaoğlu İZBAN ‘a beraber kaynak yapacak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İZBAN ‘ı Cumaovası’ndan Torbalı’ya kadar uzatacak hattın ilk ray kaynağıyla altı istasyon ve dokuz karayolu üst geçidinin ilk harcını… […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: