Leave a comment

Kadıköy Meydanındaki Atatürk Anıtı Metro Düzenlemesinden Sonra Yerinde Kalacak

Kadıköy Meydanındaki Atatürk Anıtı Metro Düzenlemesinden Sonra Yerinde Kalacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde AK Partililerin oyçokluğuyla onaylanan Haydarpaşa Garı ile Kadıköy Meydan ve Çevresi’yle ilgili imar planı, Kadıköy Belediyesi’nde askıya çıktı.

İtiraz süresinin bitimine 3 gün kala, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, meydandaki Başöğretmen Atatürk Anıtı’nın kaldırılıp yerine fuar alanı yapılacağını belirtti. Başkan Topbaş akşam saatlerinde bir açıklama yaptı: “Metro nedeniyle bir düzenleme yapılacak ama  Kadıköy Meydanındaki Atatürk Anıtı Metro Düzenlemesinden Sonra Yerinde Kalacak.”

İSTANBUL’da cami tartışmalarının ardından, resmi törenlerin yapıldığı Kadıköy Meydanındaki Başöğretmen Atatürk Anıtı’nın kaldırılacağı iddiaları gözleri Haydarpaşa Port Projesi’ne çevirdi. Geçtiğimiz aylarda İBB Meclisi’nde CHP’lilerin ret oyuna karşılık AK Partili üyelerin oy çokluğuyla onaylanan ve Haydarpaşa Garı ile Kadıköy Meydan ve Çevresi’yle ilgili 1/5000 binlik Koruma Amaçlı Nazım İmar Plan, geçtiğimiz hafta Kadıköy Belediyesi’nde askıya çıktı. Askı sürecinin bitimine birkaç gün kala, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, yeni planda Kadıköy Meydanındaki Atatürk Anıtı ’nın kaldırılıp, yerine kapalı fuar alanı yapılacağını ileri sürerek, yeni bir tartışma başlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi açıklamasında ise “Plan notlarında söz konusu alanda değil bina, bodrum dahi yapılamayacağı açıkça belirtilmektedir. ‘Atatürk anıtı yıkılacak, yerine bina yapılacak’ iddiasının gerçek dışı olduğu ortadadır” denildi. Başkan Kadir Topbaş da akşam saatlerinde konuştu: “Kadıköy Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı kaldırılmayacak. Metro nedeniyle bir düzenleme yapılacak ama Kadıköy Meydanındaki Atatürk Anıtı ’nın kaldırılması gibi bir çalışma ya da düşünce söz konusu değildir. İddiaları hayretle karşılıyorum, ucuz siyaset çabası olarak değerlendiriyorum.”
İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nin, Kadıköy Rıhtım Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nı kaldırıp bölgeyi ‘Fuar, Panayır ve Festival Alanı’ olarak düzenleyeceği iddiası, Kadıköylülerin büyük tepkisini çekti. Hem Büyükşehir Belediyesi’ni ve Kadıköy Belediyesi’ni hem de basın kuruluşlarını arayan yüzlerce Kadıköylü, Atatürk Anıtı’nın kaldırılmasını istemediklerini söyledi. Kadıköy Belediyesi İmar Müdürlüğü, çarşamba gününe kadar askıda olan projeye itiraz için dilekçe hazırladı. Projeye karşı çıkan Kadıköylüler çarşamba gününe kadar Kadıköy Belediyesi’ne gidip dilekçeye imza atacak. Dilekçe Büyükşehir Belediyesi’ne iletilecek.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr

Advertisements

0 comments on “Kadıköy Meydanındaki Atatürk Anıtı Metro Düzenlemesinden Sonra Yerinde Kalacak

  1. […] Kadıköy Meydanındaki Atatürk Anıtı Metro Düzenlemesinden Sonra Yerinde KalacakKadıköy Meydanındaki Atatürk Anıtı Metro Düzenlemesinden Sonra Yerinde Kalacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde AK Partililerin oyçokluğuyla onaylanan Haydarpaşa Garı ile Kadıköy Meydan ve Çevresi’yle ilgili imar planı, Kadıköy Belediyesi’nde askıya çıktı. İtiraz süresinin bitimine 3… […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: