Leave a comment

Burulaş Sessiz sedasız zam yapıyor

Burulaş Sessiz sedasız zam yapıyor

BBP Bursa İl Başkanı Ömer Ünsal, ocak 2012 ayından bu yana Burulaş Sessiz sedasız zam yapıyor.   Adında iyiliştirme zammı diyor. Yapılan 10 kuruşluk zammın ufak ama oran olarak bir yılda yaklaşık olarak %19 gibi bir zam olduğunu, enflasyonun çok fevkinde yapılmış olmaktadır dedi.
BBP İl Başkanı Ünsal, vatandaşların zaten aktarmalardan dolayı fazla ücret ödediğini söyledi. Asgari ücretliye yapılacak zamlarda bu iyileştirme adı altında yapılan zamlarla eriyip gitmekte olduğunu ifade etti.
Ünsal, Burulaş Sessiz sedasız zam yapıyor ( Bursa Büyükşehir belediyesi  )  ,7 Aralık 2012 itibariyle ulaşıma ince ayar yaparak ulaşım zammını yaptı. Fakat bu zammı nedense ilan ederek değil de bu kart makinelerinden öğrenmekteyiz. Burulaş bunu neden eskiden olduğu gibi ilan etmiyor. Demek ki kendileri de bu zamlardan hoşnut değiller. Burulaş bu zamla 1 ayda 600 bin lira gibi bir ek gelir sağlamış olacak dedi.
Zamlar Hangi Kıstasa göre belirlendiğini bilinmemektedir.
BBP Bursa İl başkanı Ünsal, Türkiye İstatistik Kurumunun(TUİK) belirlediği enflasyon değerleri % 6 – 7 iken belediyeler bu zammı neye göre belirlerler anlamış değilim.Ya değerler gerçeği yansıtmamakta yada belediyeler fiyatları keyfi olarak gelir elde etmek amacıyla belirliyorlar. Bu zamların hangi kıstaslara göre belirlemekte olduğunu merak ediyoruz.
Ünsal, Belediyelerin eli vatandaşın cebinden hiç çıkmıyor. Bilindiği gibi asgari ücretliye ve memurlara zam verileceği zaman kızılca kıyamet kopar veremeyiz derler ve TEFE TÜFE oranları devreye girer ve zam oranları belirlenir.
Her ne hikmetse zam konusunda bunların hiçbirisi söz konusu bile değildir.
Düşük gösterildiğini bildiğimiz bu oranlar ne hikmetse vatandaşın kullanımında zorunlu olduğu elektrik su doğalgaz ve akaryakıta yansımaz. Şimdi yapılan ulaşım zammı da bu şekilde Bursalılar zamların altında ezildiği belirtti.

Kaynak : www.mansetalti.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: