Leave a comment

Japonlarda İstanbula Havaray Projesi Önerdi

Japonlarda İstanbula Havaray Projesi Önerdi

”HİTACHİ ,İSTANBUL TRAFİĞİNİ RAHATLATMAK İÇİN HAVARAY ÖNERDİ”başlıklı haber hemşerimiz ve Şebin Medya yazarımız Murat Güztoklusu’nun 1999 seçimlerinde ÇANKAYA BELEDİYE BAŞKAN ADAYI olarak gündeme getirdiği ve isim babalığını da yaparak tanıttığı bu projenin mucizevi gelişiminin son göstergelerinden birisi oldu.

Habere göre kuruluşunun 100.yılında İstanbul’da açtığı İletişim Bürosu’nu TÜRKİYE OFİSİ’ne çeviren dünyaca ünlü Japon firması Hitachi yüksek büyüme oranlarını yakaladığı Türkiye’de çalışmalarını arttırıyor.2012 yılı sonunda İstanbul’daki satış,satın alma ve dağıtım hizmetlerini birleştireceğini açıklayan Hitachi Avrupa Grup Başkanı Sir Stephen Gomenstall bir ULUKENT(megakent) haline gelen   trafiğe İstanbula Havaray Projesi   önerdi.

Kent içi ve kentler arası trafikte farklı hızlarda seyreden çözümler geliştiren Hitachi’nin yöneticisi HAVARAY için ”Bu sistemin en önemli özelliği tek ray üzerinde havada gitmesi.Sistemin inşaatla ilgili kısmı hassasiyet istiyor .Bunda da inşaat alanında önemli tecrübesi olan Türk şirketlerinin başarılı olacağına inanıyoruz”dedi.Gomersall 1999’da ”ÇANKAYA İÇİN DOĞRUSU_MURAT GÜZTOKLUSU” adlı program kitapçığında vurguladığı bir gerçeği yineleyerek”şehir yoğunluğunun yüksek olduğu noktalarda tercih edilen” Havaray’ın avantajını öne çıkardı.

Yazarımız Murat Güztoklusu çeşitli basın açıklamalarında ve makalelerinde ”havaray”ın yararlarını ve üstünlüklerini detaylı biçimde anlatmıştı.Özellikle 30 Nisan 2004 tarihli GAZETE KADIKÖY’de yayınlanan ”HAVARAY PROJESİ”NİN BEŞ YILI” başlıklı uzun makalesin özellikle İstanbul için yol ve çığır açıcı olmuştur (  İstanbula Havaray Projesi ).

Bu arada projeyi kendine mal etmek isteyen Prof.Ahmet Vefik Alp gibi ünlü isimler ortaya çıkmıştır.Ancak Gazete Kadıköy’ün yaptığı araştırma sonucu Güztoklusu’nun projeyi 1999 seçimlerinde dile getirdiği,Prof.Alp’in ise 1999 seçimlerinden sonra…..

atandığı Başbakanlık Danışmanlığı sırasında konuyu gündeme taşımaya çalıştığı biçbir kuşkuya meydan bırakmayan bir açıklıkla ortaya çıkmıştı.zaten Prof.Alp’in önerisinin de Güztoklusu’nun

Projesine koyduğu özel ad olan ‘HAVARAY’ başlığı tartışılması bu konuda bir başka önemli kanıt olmuştur.

Havaray Projesi geçen yıl Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Dikmen Vadisine telefrik önerisi üzerine başkentte gündeme gelmişti.1999 seçimleri sonrası Kızılay-Keçiören hattına havaray kurma kararını Anakent Meclisi’nden çıkartan ve 2000 yılı programına ‘HAVARAY” adıyla koyduran Gökçek sonra ne hikmetse bu doğru karardan dönerek metroyu yer altına sokmuş ve bir daha çıkamamıştır.Toprağa gömülen yüzlerce trilyondan sonra projeyi Ulaştırma Bakanlığı’na devretmek zorunda kalmıştır.Gökçek hemşerimiz Güztoklusu’nun Havaray Projesi’ne özenmesi on yıl sonra bu kez telefrik önerisiyle ortaya çıkmıştır.

Ancak bu özenme dikkatli gözlemcilerin gözünden kaçmamıştı.Milliyet’ten Evin Demirtaş Murat Güztoklusu ile yaptığı 11 Aralık 2011 tarihli ropörtajla bu konuda kamuoyunu aydınlatmıştı.

Aynı gün Hürriyet’te ”Sanki Turizm Fakiri Ankara’yı 17 Yıldır Başkası Yönetiyor”başlıklı makalesinde Erdal İpekerşen ”Telefrik Projesi Başkasına Ait” ara başlığı altında şunları yazıyordu:

”……….geçenlerde bir proje daha söylemiş.Oran ve Kızılay arasında telefrik yapacağım demiş.Metroyu bir metre bile uzatamamış birinin bu sözleri pek inandırıcı gelmedi.Kaldı ki bu telefrik fikrini ilk ortaya atan kişi ise 1999 yılında DSP’den Çankaya Belediye Başkanlığı’na aday olan ama seçilemeyen Murat Güztoklusu seçim beyannamesinde bu projeyi anlatmış ve Melih Gökçek’in yeni telafuz ettiği telefriği 12 yıl önce söylemiş.”

Ülkemizde çok şükür kadirşinas insanların kökü kazınabilmiş değil.Güneşin balçıkla sınanamıyacağı gibi gerçekler de hiç ummadık yerde ve zamanda ortaya çıkıyorlar,.vakti gelen fikri hiçbir kuvvet önleyemiyor.

Ankara böyle de,İstanbul farklı mı? Şişhane-Okmeydanı tramvay hattını yatırım aşamasına getiren İstanbul Belediyesi 7 ayrı  İstanbula Havaray Projesi hattının tasarım aşamasında olduğunu Başkan Kadir Topbaş’ın ağzından tek tek sayıp duruyor.

Peki iyi hoşta bütün bu güzelliği ortada hiçbir şey yokken Türkiye’nin gündemine getiren hemşerimiz Murat Güztoklusu’nun hakkını

hukukunu kim koruyacak?Koca koca belediye başkanları bu projelere milyarlarca doları yatırırken Murat Güztoklusu’na bir kuru teşekkürü neden çok görürler.Gururlarına mı dokunuyor acaba?

Kaynak : www.sebinmedya.com

Advertisements

0 comments on “Japonlarda İstanbula Havaray Projesi Önerdi

  1. […] Japonlarda İstanbula Havaray Projesi ÖnerdiJaponlarda İstanbula Havaray Projesi Önerdi ”HİTACHİ ,İSTANBUL TRAFİĞİNİ RAHATLATMAK İÇİN HAVARAY ÖNERDİ”başlıklı haber hemşerimiz ve Şebin Medya yazarımız Murat Güztoklusu’nun 1999 seçimlerinde ÇANKAYA BELEDİYE BAŞKAN ADAYI olarak gündeme getirdiği ve isim babalığını da yaparak tanıttığı bu pr… […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: