Leave a comment

Maşukiye taş ocağı engelleme çabası

Maşukiye taş ocağı engelleme çabası

Yüksek Hızlı Tren(YHT) için yapılan yeni demiryolunun ilimiz sınırları içindeki bölümünde kullanılması gereken malzemenin, Kartepe ilçesi Maşukiye bölgesindeki doğal güzellikler içindeki bölgeden alınması kararı, iktidar partisi AKP içinde de sıkıntı yarattı. Kocaeli milletvekilleri Sibel Gönül ile Fikri Işık, Kartepe Belediye Başkanı Karabalık ile birlikte dün taş ocağına dönüştürülmesi kararı alınan Yanık Deresi bölgesinde inceleme yaptılar.
ALTERNATİF ARAYIŞI

Maşukiye taş ocağı kurulması fikrinin Kocaeli’de hemen her çevrede büyük tepkiyle karşılanması, AKP içinde de sağduyulu insanları rahatsız ediyor ve endişelendiriyor. Bunların başında Sibel Gönül’ün geldiği biliniyor. Gönül, milletvekili Işık ve Başkan Karabalık, dün önce Kocaeli Valiliği’nde Vali Yardımcısı Sözen ile birlikte toplantı yaparak bu konuyu görüştü. Aynı isimler daha sonra bölgeye gidip, incelemeler yaptı. Gönül ve Işık, “ YHT yolu için gereken malzemenin çıkartılabileceği alternatif yerler arıyoruz” demekle yetindiler.
KEM HANGİ GÖRÜŞTE

YHT yolunun mümkün olan en kısa sürede bitirilmesini Başbakan Erdoğan istiyor. Başbakan kuşkusuz, “Gerekli taşları Yanık deresi yatağından alın” demiyor. Ama Başbakan’ın sıkıştırdığı Ulaştırma Bakanı Yıldırım, ilimiz yetkililerine baskı yapıyor. Bu nedenle Başkan Karaosmanoğlu, AKP İl Başkanı Civelek ve milletvekillerinden İlyas Şeker, “Aman Başbakan ile Bakan kızmasın. Maşukiye yok olursa olsun” havasındalar. Kocaeli milletvekili Sibel Gönül, Maşukiye taş ocağı dönüşmesine kesinlikle karşı. Işık da dünkü girişimi ile Gönül’ün yanında olduğunu gösterdi. Sanayi Bakanı Nihat Ergün ise, bu konuda şimdiye kadar bir görüş belirtmedi.

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.tr

 

Advertisements

0 comments on “Maşukiye taş ocağı engelleme çabası

  1. […] Maşukiye taş ocağı engelleme çabasıMaşukiye taş ocağı engelleme çabası Yüksek Hızlı Tren(YHT) için yapılan yeni demiryolunun ilimiz sınırları içindeki bölümünde kullanılması gereken malzemenin, Kartepe ilçesi Maşukiye bölgesindeki doğal güzellikler içindeki bölgeden alınması kararı, iktidar partisi AKP içinde de sıkıntı yarattı. K… […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: