Leave a comment

Haydarpaşa kaçırılıyor

Haydarpaşa kaçırılıyor

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Kadıköy Belediyesi arasında Kadıköy Meydanı’yla ilgili polemik devam ediyor.

Haydarpaşa Garı çevresinde yapılaşma getiren planın tamamına olduğunu vurguladı. Başkan Öztürk, şöyle konuştu: “Planın adı, Haydarpaşa Garı ile Kadıköy Meydanı ve Çevresi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ancak bu planda korunan bir şey yok. Anıtlar Kurulu, Haydarpaşa Garı’nın tarihi işlevinin sürmesi görüşünü kararlaştırdı. Buna rağmen, Haydarpaşa Garı çevresinde büyük bir yapılaşma yoğunluğu getiriliyor. Haydarpaşa Garı için “Kültürel tesis, konaklama alanı, alt katlar gar, üst katlar konaklama tesisi” ifadesi kullanılıyor. Yani oraya nostaljik bir tren gelecek, üstü yine otel yapacaklar. Oysa hemen garın arkasına yine tamamı turizm ve konaklama olmak üzere bir alanı ayrılmış. Bunlar varken niye Gar bir daha konaklama tesisi yapılıyor? Amaçları Atatürk heykelini tartıştırarak, Haydarpaşa Projesini kaçırmak.

FUAR ALANINI DEĞİŞTİRSİN

Atatürk Anıtı’nın bulunduğu meydan 4 bin 729 metrekarelik bir alan olarak ayrılıp fuar, panayır ve festival alanı olarak planlanmış. Plan notu olarak da ‘sökülüp takılabilen üniteler yer alabilir, bodrum kat yapılmamak’ şartıyla ifadeleri eklenmiş. Büyükşehir Belediyesi, Anıtı kaldırmayacağız diyor, bunda samimiyse gelsin plandaki bu fuar ve panayır alanı bölümünü, Atatürk heykelinin olduğu bölümden alıp, başka yere kaydırsın. Büyükşehir, Kadıköylülerin denizi gördüğü, törenler için kullandığı Anıttan ve çevresinden elini çeksin.

KALDIRILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL

İBB Başkanı Kadir Topbaş, Öztürk’ü eleştirerek iddialarına şu yanıtı verdi: “Yıllarca belediye başkanlığı yapacaksın planı okuyamayacaksın. Planı okuyamayanlar yıllarca belediye başkanlığı yapıp da belediye başkanlığının farkında olmayan insanları muhatap almak mümkün değil. Kusura bakmasın.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: