Leave a comment

Bombardier , Singapur Kara Taşımacılığı Dairesine Yüksek Performnaslı İlk Movia Metrosunu Süresinden Önce Teslim Etti

Ekim 2012’de Bombardier ilk yeni tam otomatik MOVIA tren setini sözleşme süresi dolmadan iki hafta once Singapur Kara Taşımacılığı Dairesine (KTD) teslim etti.

Bombardier’in gerçekleştirdiği Singapur Kent Merkezi Hattına (KMH) ait ilk tam otomatik metro sistemi 2017’de tam olarak hizmete girdiğinde günde yaklaşık bir milyon yolcu taşıyacak ve dünyanın en uzun (42 km) sürücüsüz yeraltı hızlı toplu taşıma (HTD) hattının ilk etabını oluşturacak.

Singapur’un beşinci toplu taşıma hattı olan Singapur Kent Merkezi Hattı 2013, 2015 ve 2017 yıllarında kademeli olarak hizmete sunulacak. İlk aşama Chinatown’dan Bugis’e altı istasyonu içeriyor. Bukit Panjang’dan Rochor’a uzanan 2.Kent Merkezi Hattı kente yolculuk süresini 1 saatten 20 dakikaya indirecek. Bukit Panjang’dan başlayan hat Bugis’te KMH 1 ile birleşmeden once Bukit Timah koridorundan geçecek. Son aşama doğudaki yolcuları kent merkezine taşıyacak. 10 aktarma noktasında kesişen 34 yeni istasyonuyla Kent Merkezi Hattı mevcut demiryolu ağının bağlantılarını geliştirecek, adanın kuzeybatı ve doğu koridorlarından Merkezi İş Bölgesine ve Marina Bay’e doğrudan ulaşımı sağlayacak. Ulaşım sistemi hattı 19 yıllığına işletme hakkını alan SBS Transit tarafından işletilecek.

25 yılı aşkın bir süre içinde dünya çapında bir toplu taşıma sistemine sahip olan Singapur dünya ölçeğinde önde gelen müşterilerden biri olarak da tanınıyor. Bu nedenle KTD tedarikçilerden en yüksek düzeyde kalite ve mükemmellik bekliyor. Bombardier’in 2008’de 73 vagonluk otomatik MOVIA filosunun tasarımını, mühendisliğini, imalatını, montajını, testlerini ve hizmete sokulmasını öngören ihaleyi üstlenmesi onun için bir gurur kaynağı olmuştur. Yeni otomatik trenlerin tasarımı Avrupa’da yapılmış, montajı Bombardier’in Çin’deki ortak girişimi olan CBRC (Changchun Bombardier Railway Vehicles Co. Ltd.) tarafından gerçekleştirilmiştir.

Kaynak : Bombardier

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: